Hier, v ktorých je hlavnou postavou líška, je prekvapivo veľa. Či už to bola líška s menom Titus v hre Titus The Fox z roku 1992, korá sa stala aj logom hernej spoločnosti Titus Interactive pôsobiacej na hernej scéne od roku 1985 do roku 2005 a stáli napríklad za u nás veľmi obľúbeným Prehistorikom 1 a 2 alebo polárna líška z hry Never Alone, ďalej líška z hry Okami alebo líščia spoločníčka ježka Sonica. Je ich jednoducho v hernom priemysle celkom dosť. Z poslednej doby to sú zase skákačky ako Super Lucky Tale alebo The First Tree a určite sa ešte nejaké líšky v budúcnosti chystajú.
Je zaujímavé, že sú líšky tak obľúbené a určite patria k najpoužívanejším zvieracím hlavným hrdinom. Spirit of the North sa svojou hernou koncepciou veľmi podobá na nedávne Lost Ember, kde zasa bol v hlavnej úlohe vlk. Teda väčšinu času, lebo tam bolo možné si medzi zvieratami prepínať a prekonávať tak prekážky. V Spirit of the North ovládate iba líšku a žiadne iné zvieratá na svojej ceste severom nenájdete. Tieto dve hry majú spoločné veľmi veľa a či už to je veľký dôraz na audiovizuálne spracovanie, váš lietajúci spoločník v podobe svetielka, striedajúce sa prostredia, minimalistický príbeh, prekonávanie prekážok alebo platformovú hrateľnosť. Kým však Lost Ember doplácal na príliš ukecaný príbeh plný nudných statických animačiek, Spirit má svoj príbeh úplne bez slov a záleží len na hráčovi, ako ho pochopí a či ho bude baviť odhaľovať jeho útržky aj nepovinne počas hrania. Viac mi sedel spôsob akým príbeh prezentuje hra s líškou, ale stále to nie je ideálne. Chýbajú tomu totiž v tom minimalizme nejaké zaujímavejšie emotívne scény, niečo čo by dokázalo hráča strhnúť alebo na čo by nezabudol. Takéto scény tu chýbajú. Príbeh rozpráva o putovaní prírodou, o duše líšky, o skaze civilizácie, o temnej hmote a podobne.
Hrateľnosť je veľmi kuriózna a po hroznom úvode, ktorý sa síce odohráva v peknom zasneženom prostredí, ale pohyb líšky je otravne pomalý sa hra príjemne rozbehne. Zasnežené prostredie vystriedajú skalnaté hory s trávnatými plochami a občas si poviete, že hra vypadá naozaj pekne. Hru poháňa obľúbený Unrel Engine 4 a graficky nie je hre čo vytknúť. S hudbou je to už horšie, síce je pekná a dobre sa počúva, problém je, že sa veľmi často opakuje a tak začne byť otravná aj pri tak krátkej hernej dobe akú putovanie s líškou má. Ak nebudete hľadať po mape všetky zberateľské predmety, tak máte hotovo do 3 hodín. Aj na tak krátkej hernej dobe však dokáže hra frustrovať svojou hrateľnosťou. Ovládanie pohybu nie je totiž úplne vyladené a tak sa stane viackrát behom hrania, že neskočíte tam, kam by ste chceli a občas to dokáže človeka poriadne nahnevať. Líška síce behá, ale behanie jej dlho nevydrží a rýchlo sa unaví a na otvorených veľkých mapách to jednoducho vadí. Ak zle skočíte alebo spadnete, musíte úsek tým pomalým behom opakovať a síce líška umrieť nemôže, tá plynulosť hry sa tu narušuje. Hra je o riešení hádaniek a síce sa takmer stále jedná len o zabrechanie na svetielko, získanie špeciálnej schopnosti z bieleho kvetu a následne otváranie zatvorených dverí alebo ničenie pliagy čo zasiahla svet, je to behom hrania dostačujúce aj vďaka miernej obmene herného postupu. Neskôr totiž budete využívať gejzíry, ktoré vás vyhodia zrýchlene do vzduchu alebo portály, ktoré vám tiež zrýchlia pohyb. Po hrateľnostnej stránke to síce nie je žiadny zázrak, ale dokáže to na tie 3 hodinky zabaviť. Veľká škoda však slabého finále.
Spirit of the North je hrou pre kľudnejších hráčov, ktorí si chcú pri hre trochu oddýchnuť. Nečakajte žiadne epické scény, dobrý a zaujímavý príbeh či zabíjanie nepriateľov. Jednoducho hráte za líšku a budete sa snažiť prejsť krajinou s riešením podobných hádaniek až do konca. V príjemnej grafike a s peknou ale často sa opakujúcou hudbou. Stačí vám to? Hra vyšla na PS4, Switch a PC.
PC hráči KUPUJTE TU / PS4 hráči KUPUJTE TU
Hru vytvorili
-
70%
Hodnotenie
Síce občas frustruje nepresným ovládaním a nepoteší ani slabé finále, ale inak je to príjemná hra s peknou grafikou, ktorá určite dokáže na 3 hodinky zabaviť.
Autor – Rado