Aquanox nepatrí síce medzi kultové značky, ale viacerí starší hráči budú túto FPS sériu z podmorského dna poznať. Prvý diel vznikol v roku 2001 a jednalo sa o návrat k hrám ako bol Descent. Jednalo sa o FPS, v ktorej však miesto postavy ovládate bojovú loď. V týchto rokoch vzniklo podobných FPS hier viac, väčšina z nich sa ale odohrávala vo vesmíre. Aquanox prišiel s podmorským prostredím a hlavne vďaka nemu si ho viacerí hráči obľúbili. Hodnotiace známky boli dobré, ale bolo z nich vidieť, že sa síce jedná o kvalitnú akčnú hru, ale klasika žánru to nebude. V roku 2003 vznikol druhý diel, ktorý však na tom bol kvalitou horšie a zbieral priemerné hodnotenia. Na dlhé roky sa séria odmlčala. V roku 2017 vznikol Kickstarter na pokračovanie tejto série s názvom Aquanox Deep Descent a tvorcovia požadovali $75,000, podarilo sa vyzbierať $95,979 od viac ako 2 000 backerov. Aj keď sa projekt zaplatil, návrat tejto podmorskej akčnej série nebol taký jednoduchý. Vývoj sa natiahol a hra vyšla až v roku 2020. Stále má čo hráčom táto séria ponúknuť? Alebo už patrí do zabudnutia?
Hneď na úvod musím povedať, že som za návrat série Aquanox rád. Síce sa ani tentokrát nejedná o niečo extra, ale to prostredie je svieže, dobre sa na hru pozerá a má to takú osobitú atmosféru. Predsa len podmorských strieľačiek veľa nie je. Príbeh je zasadený do ďalekej budúcnosti, kedy je všetok život na povrchu Zeme nemožný vďaka prebehnutej nukleárnej vojne. Hráte za Kaelana, jedného z preživších, ktorí boli v kryostázi. Ihneď po prebudení vás (a ďalších troch členov vašej posádky) privíta a rovno naverbuje kapitán obrej ponorky a v tomto okamihu sa ocitnete uprostred konfliktu s pseudonáboženskou frakciou, ktorú vedie záhadný kapitán Nemo. Príbeh tu však nehrá až tak hlavnú úlohu a patrí skôr ku slabším stránkam hry. Nie je totiž kladený dostatočný dôraz na postavy a celý príbeh je podaný toporne. Našťastie je však hra v prvom rade o akcii a tá je ako som už spomenul, dostatočne svieža. Bojujete na podmorskom dne, v zaujímavo osvetlených zákutiach, v ktorých budete so svojou podmorskou stíhačkou ničiť tie nepriateľské lode, stíhačky, ale dôjde aj na rôznu morskú faunu, ako sú napríklad žraloky.
Ovládanie vašej stíhačky je zvládnuté dobre, ale vyžaduje si to značnú šikovnosť a tréning. Predsa len sú viaceré prostredia dosť úzke a ak budete často triafať rôzne okolité skaly, tak si svoj bojový prostriedok rýchlo zničíte. Manévrovacie schopnosti sú veľmi dôležité a nemej dôležité je sa naučiť presne strieľať. Nepriateľské stíhačky sú totiž dosť rýchle a presnosť je dôležitá. Všetky tie podmorské výbuchy vypadajú pekne a podmorská akcia naozaj má niečo do seba. Svoj stroj si môžete rôzne upravovať, ponorka má širokú škálu prvkov, lenže nakoniec aj tak budete uvažovať iba o tom, či chcete byť agilnejší, odolnejší alebo viac smrtiaci a ostatné štatistiky pôjdu bokom. Materiál na vylepšovanie ťažíte pomocou ponorky, a okrem dvoch primárnych zbraní môžete použiť niekoľko sekundárnych, ak ich práve máte – napríklad vypustiť za sebou mínu do cesty prenasledovateľom, vystreliť roj dronov, alebo aktivovať štítový boost. Misie sa delia na hlavné a vedľajšie a svet je tiež vlastne otvorený a môžete sa neskôr do už prejdených oblastí vracať a pozbierať tam suroviny, ktoré ste predtým prehliadli. Vedľajšie misie sú hlavne o vypísaných odmenách, kde musíte nájsť danú stíhačku/ponorku a zničiť ju. Vašou odmenou sú suroviny. Hlavné misie sú tiež hlavne o strielaní a buď musíte niečo/niekoho zničiť, eskortovať alebo niečo ochrániť. Síce tu tá variabilita nie je veľká, no na akčnú strieľačku je postačujúca.
Po grafickej stránke sa síce nejedná o žiadny zázrak, ale na hru sa dobre pozerá a viaceré prostredia a ich nasvietenie či farby sa vydarili a prispievajú tak k dobrej atmosfére hry. Optimalizácia je na dobrej úrovni a hru rozbehnete v uspokojivej kvalite aj na starších mašinách. Veľká škoda, že tvorcovia nezapracovali viac na fyzike prostredia a ničivosti. Predsa len zamrzí, že okrem nepriateľov nemôžete nič v okolí zničiť. Síce je pekné, že všade okolo plávajú ryby či iné živočíchy, no keď do nich vystrelíte, nič sa nestane a to ma vyrušovalo. Podobne je na tom aj nezničiteľné prostredie, s ktorým keby sa dalo experimentovať, určite by to vylepšilo výsledný dojem z hry. S výsledným produktom som však spokojný, očakával som to horšie. Hra obsahuje aj online kooperáciu, ktorá poteší a pri väčší počtoch nepriateľov dáva aj zmysel. Síce sa jedná hlavne o strieľanie a kooperácia ako taká tu inak nie je, no ak máte chuť na spoločnosť a hry radšej hrávate vo dvojici, určite vás táto možnosť poteší.
Hra zatiaľ vyšla na: PC, PS4 a Xbox One.
-
Žáner: FPS.
Herná doba: Okolo 9 hodín.
Multiplayer: Áno (online kooperácia alebo online súboje).
Hru vytvorili:
-
75%
Hodnotenie
Aquanox Deep Descent je po dlhých 17 rokoch návrat podmorskej strieľačky a ja som za ňu rád. Síce sa nejedná o novodobú klasiku žánru a ani o hru, ktorú by si mal určite každý zahrať, no ak niekto má rád strieľačky a hľadá zaujímavé a neokukané prostredie, Aquanox môže byť pre neho milým prekvapením. Prostredia sú pekné a podmorské strieľanie dokáže zabaviť.
Autor – Rado