Slovenských hier nie je veru veľa, ale aj napriek tomu ich sledujem a vždy sa teším, keď vypadá slovenská hra naozaj k svetu. Way of the Hunter takou jednoznačne je a má za sebou aj vcelku silného vydavateľa v podobe THQ Nordic. Za hrou stojí Bratislavské štúdio Nine Rocks Games, ktoré na trhu pôsobí ešte len od roku 2020, ale je zložené zo slovenských herných veteránov, ktorí pracovali na takých hrách ako Spellcross, Chaser, Soldier of Fortune: Payback alebo Dayz. V podstate sa jedná o ľudí zo štúdia Cauldron, ktoré pôsobilo na hernej scéne od roku 1996 do roku 2014.
Way of the Hunter je lovecký simulátor, v ktorom sa mieša viacero prvkov. Máme tu jeden z tých realistickejších loveckých simulátorov, v ktorom môžete hodiny blúdiť lesmi a stopovať zvieratá. Môžete však aj spĺňať príbehové misie a dokonca sledovať aj príbehové animačky a máte tu možnosť aj online kooperácie. Tých možností je prekvapivo veľa a páči sa mi, akým štýlom to krajania uchopili. Rozhodne to poteší každého milovníka kľudných hier a túlania sa svetom, príroda je tu veľmi pekne spracovaná, či už sa jedná o samotné zvieratá alebo stromy či rastliny, no aj samotný terén vypadá naozaj dobre a popri hraní som sa viackrát obzeral dookola s údivom, ako dobre hra vypadá. Hra vyšla len na konzoly novej generácie a teda PC, Xbox Series X/S a PlayStation 5. Samotní autori nezabudli ani na Slovensko a v hre sa dočkáte slovenských a českých tituliek a dokonca aj odkazov na slovenskú kultúru. Príbehové questy sú nahovorené a máte tu viacero rôznorodých, aj keď samozrejme takmer vždy pôjde o lov. Zo začiatku máte tutorial, ktorý vám vysvetlí čo a ako, ale nepreháňa to a relatívne dosť skoro hra zvýši obtiažnosť a hlavné úlohy vám dajú zabrať, ak budete nedočkavci. Musíte totiž stopovať zvieratá, nájsť si správne miesto a vzdialenosť na výstrel, musíte získavať informácie, kde sa zvieratá nachádzajú, kade chodia, kde spia a žerú. K tomu si viete samozrejme nakúpiť aj vábničky alebo nové zbrane, či iné vybavenie, ale všetko stojí peniaze a tie máte len za plnenie úloh alebo za zabíjanie a predávanie zvierat. Jedna z prvých príbehových misií je zastreliť jeleňa s menom Hollywood. Ten má jedno parožie dlhšie ako druhé a ak si nedáte pozor a neskolíte ho na prvú ranu, pravdepodobne vám ujde a budete ho musieť znovu vystopovať. Najskôr však musíte ďalekohľadom zistiť, ktorý to vlastne z celej tej čriedy je. Veľa času mi zabralo aj lovenie kačíc, nemáte totiž povedané, kde sa nachádzajú a tak musíte behať po svete a hľadať. K tomu tam však je aj veľa iného vtáctva a tak si ich ľahko spletiete. Jednoducho hra dá zabrať a rozhodne nepatrí k najľahším a rozhodne nepoteší nedočkavcov. Je to pomalá a dosť realistická hra, mne sa to však takto veľmi páči.
Pohybovať sa po mapke s rozlohou 140 kilometrov štvorcových sa môžete po vlastných nohách, čo vám dá poriadne zabrať alebo môžete použiť aj auto, čo už je hneď veselšie a hlavne rýchlejšie. Dokonca tu máte aj rýchle cestovanie, ale to len s hlavnými bodmi na mape. Hlavnú základňu tvorí vaša chata, v ktorej máte notebook s hlavnými úlohami, tu si aj nakupujete vybavenie a zbrane a môžete si svoje úlovky vypchať a pekne po celej chate vystaviť. Rozhodne sa tento prvok podaril a bavilo ma sa do chaty vracať. Odtiaľ vyrážate na poľovnícke potulky, prostredia sú rôzne, od lesov, lúky, cez hory, po jazerá a rieky. Zvierat je dostatočne veľa a tak rýchlo sa vám nezunujú. Máme tu všetko možné od tých najmenších ako líšky či jazvece, po vtáctvo ako bažanty či kačice, cez diviaky a jelene, po dravce ako vlci či medvede. To som samozrejme vymenoval len niektoré, druhov je oveľa viac. Zvieratá sú plaché a častokrát vás zbadajú a počujú skôr ako vy ich a preto sa musíte pohybovať svetom naozaj opatrne. Síce je to možno frustrujúce, ale tiež sa mi tento prvok páčil a zo všetkých možných loveckých simulátorov je asi najbližšie k realite. Musíte si prísť sami aj na techniku lovenia a na techniku strieľania. Ak zviera rozstrieľate na viackrát, nebude mať takmer žiadnu hodnotu a tak strely do hlavy či zrazenie autom vám príliš zníži hodnotu trofeje. Jednoducho musíte triafať čo najpresnejšie do srdca a skoliť zviera na prvý pokus, lebo ak vám ujde, stopovanie jeho krvácania dá zabrať a občas ho ani nenájdete. Zbraní je dostatok a sú tu rôzne pušky či brokovnice, ale chýbali mi tiché ako luk či kuša. Hra obsahuje aj online kooperáciu pre štyroch hráčov, tú som však netestoval, ale môžete to byť naozaj zaujímavé. Problémom hry je hlavne to, že je pomalá, niekto to bude milovať, inému to pôjde na nervy a dlho nevydrží, ak však máte chuť na realistický lovecký simulátor, máte chuť na stopovanie zvierať a potulovanie digitálnou prírodou, nič lepšie na trhu nenájdete.
Hra vyšla na: PC, Xbox Series X/S a PlayStation 5.
-
Žáner: Lovecký simulátor.
Multiplayer: Áno (online kooperácia pre 4 hráčov).
Hru vytvorili:
Hru vydali:
-
80%
Hodnotenie
Way of the Hunter je skvelý lovecký simulátor od Slovenského štúdia a mám taký pocit, že na trhu momentálne lepší ani nie je. Len sa pripravte na to, že je dosť realistický a nič tu nedostanete zadarmo. Zvieratá musíte stopovať, sledovať, vybrať si správny okamih výstrelu a trafiť presne, inak vám buď ujde ranené alebo ho zlou strelou znehodnotíte. Obrovská otvorená mapa si vyžaduje aj poriadnu trpezlivosť, lebo kráčať budete väčšinou po vlastných. Krásna grafika a síce veľmi pomalá, ale atmosférická a realistická hrateľnosť.
Autor – Rado