Age of Empires je kultová historická strategická séria, ktorá je tu s nami už od roku 1997. Kým prvý diel síce dostával kladné hodnotenia a získal si aj dostatok hráčov a dosť veľkú popularitu, nejednalo sa ešte tak úplne o hru, ktorá by valcovala scénu. To prišlo až s druhým dielom s názvom Age of Empires II: The Age of Kings z roku 1999, ktorá sa stala absolútnou klasikou a hrala sa ešte dlhé roky po vydaní aj v multiplayeri. Hra priniesla aj skvelý editor a tak vzniklo nespočet zaujímavých užívateľských mapiek. Hra dostala o rok na to perfektný datadisk Age of Empires II: The Conquerors, ktorý len podčiarkol kvalitu a obľúbenosť tejto stratégie. V roku 2002 vzniklo Age of Mythology, ktoré síce nepatrí tak úplne do tejto série, ale je to akýsi nepriamy člen série, ktorý bol zameraný na mytológiu a tiež si získal značnú popularitu. V roku 2005 prišlo pokračovanie hlavnej série s názvom Age of Empires III a síce sa jednalo o kvalitnú stratégiu, dostávala aj pekné hodnotenia, no úspech druhého dielu sa nepodarilo napodobniť. Tretí diel ešte dostal dva datadisky a následne séria dostala ešte niekoľko vylepšených sérií, no na oficiálne pokračovanie série sme čakali až do roku 2021 a konečne sme sa dočkali!

Age of Empires IV teda konečne vyšiel a po dlhom čakaní sa stal veľkým hitom. Neprekvapivo, táto séria totiž bola vždy populárna a po dlhšom čakaní na právoplatný nový diel bol už u hráčov aj veľký hlad. Len na Steame dosiahla hra viac ako 73 000 hráčov v tú istú dobu, čo je obrovské číslo, ktoré ukazuje, že je hra obľúbená a aj sa dobre predáva. Aj keď má hra pár technických problémov, tak sa už uvažuje aj o konzolových verziách. Hra samozrejme obsahuje aj multiplayerové súboje medzi hráčmi a aj online kooperáciu. Štvrtý diel série Age of Empires nás vracia späť do stredoveku so všetkými mechanizmami a princípmi hry, ktoré boli použité a obľúbené už pri Age of Empires II: The Age of Kings a jeho datadiskoch. Ide tak svojim spôsobom o návrat ku koreňom série. Rovnako ako predtým, tak aj teraz sa ujmete jednej z ôsmich najväčších civilizácií tejto doby a budete sa snažiť ovládnuť svoje impérium a aj územia protivníkov. Opäť nesmú chýbať národy ako sú napríklad Anglicko, Francúzsko alebo Čína. Novo sa však v tomto období temna objaví aj Svätá ríša rímska, Rusko alebo Indovia. Microsoft si tentokrát pre vývoj nového dielu vybral štúdio Relic Entertainment, dobre známe napríklad vďaka strategickej sérii Company of Heroes. Hra sa vracia späť k systému zberu štyroch základných surovín ako sú jedlo, drevo, zlato a kamene, ktoré dedinčania opäť musia nosiť do patričných skladov. Systém jednotiek a budov sa viac-menej drží pôvodného druhého dielu, avšak ich vylepšovanie je pozmenené a tak napríklad obranné veže sú vylepšované individuálne. Pre postup do nového veku je potrebné stavať monumenty, ktoré sú na výber vždy dva a majú ekonomický alebo vojenský účel. Čo je vlastne tiež inšpirované druhým dielom, v ktorom to bolo veľmi podobne. 

Každá kampaň zo štyroch je doplnená hromadou historických poznatkov, a to vrátane videí a pekne spracovaných krátkometrážnych dokumentov, ktoré ju výborne dopĺňajú. Milovníci histórie si tak prídu na svoje a tí ostatní, ktorých videá iba zdržujú od stredovekej bitky, ich môžu preskočiť. Ale kto by sa nechcel pozrieť, ako ľudia v stredoveku stavali hrady, ako vlastne funguje kuša alebo smrtiace dobývacie stroje? V samotných bitkách je potrebné svoju armádu skladať z rôznych typov jednotiek, aby ste mali šancu v bitke uspieť. Kopijníci sú efektívni proti jazde, ale zato sú ľahkou korisťou pre lukostrelcov. Lukostrelci dokážu pozabíjať jazdu aj pechotu, pokiaľ si dokážu udržať dostatočný odstup, ideálne aj výškovú prevahu, avšak keď medzi rady vašich strelcov vnikne pár rytierov razom tu máme masaker. Preto je veľmi potrebné, aby ste v bitkách mali viacero rôznorodých jednotiek a vedeli ako ich najlepšie používať. V bitkách je teda potrebné dávať neustále pozor, naučiť sa rýchlo reagovať na akcie a zmeny taktiky nepriateľa a presúvať jednotky, aby ste predišli zbytočným stratám len kvôli tomu, že ste si nechali otvorenú obranu. 

Age of Empires IV vyzerá pekne, ale žiadne vizuálne orgie nečakajte. Je super, že jednotlivé národy sú teraz rozpoznateľné aj na prvý pohľad, pretože stavby aj jednotky vyzerajú odlišne, že budovy sa pod strelami z katapultov rozpadajú prirodzenejšie a že za pochodujúcim vojskom sa tiahne prach. Takýchto vizuálnych detailov je v hre viac. Grafika však pre RTS nikdy nebola tým hlavným, na tom sa asi zhodneme. Ide predovšetkým o to, či hra ponúka dostatok možností, aby vás dokázala udržať pri počítači na desiatky až stovky hodín, počas ktorých sa z vás postupne stane majster stredovekých bitiek. To hra spĺňa veľmi dobre a všetkým fanúšikom stratégií a zvlášť fanúšikom tejto série ponúkne naozaj dobrú zábavu. Či už chcete hrať online alebo offline, môžete si nájsť alebo nastaviť hru podľa seba. Mapy, podmienky pre víťazstvo, množstvo dostupných a štartovacích surovín a tak ďalej. K tomu na vás v hlavnom menu skáču rôzne denné výzvy, za splnenia ktorých rastie vaša úroveň a dostávate menšie odmeny v podobne nových dokumentov a vlajok atď. Age of Empires IV sa vrátilo v dobrej forme a aj keď genialitu druhého dielu nedosahuje, no aj tak je to skvelá stredoveká stratégia. 

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: PC.

Žáner: Stratégia.

Multiplayer: Áno (online súboje a aj kooperácia).

Hru vytvorili:

Ďakujeme za poslanie review verzie hry Microsoft/Xbox.

 

  • 85%
    - 85%
85%

Hodnotenie

Age of Empires IV je skvelým návratom kultovej strategickej série. Jedná sa o hru, ktorá je prepracovaná do najmenších detailov a síce obsahuje pár technických chýb, no vydrží vám desiatky a možno až stovky hodín ako online tak aj v singleplayeri. Ak máte radi stredoveké stratégie, nie je o čom premýšľať, kráľ sa vrátil!

Autor – Lukas