Maschinen-Mensch je šikovné indie štúdio z Berlína, ktoré v roku 2016 vydalo úspešnú roguelike ťahovú stratégiu Curious Expedition. Jednoduchá kreslená grafika, množstvo exotických expedícií a boje založené na náhodnom hádzaní kociek. Tvorcovia s touto hrou dosiahli úspech ako u kritikov, tak aj finančne. Hodnotenia na Metacritic sú v priemere na 74%, čo ukazuje kvalitu. Sympatický tím začal následne pracovať na pokračovaní. V júny 2020 vyšlo pokračovanie v early access verzii na Steame. Po polroku vyšla hra v plnej verzii a znovu je to kvalita, čo ukazuje aj priemerné hodnotenie na Metacritic 73%.

Hra sa vizuálne výrazne zmenila a všetko vypadá prepracovanejšie a krajšie. Grafika bola aj v prvom diely kreslená, ale skôr takým jednoduchším štýlom, tentokrát je to celé prepracovanejšie a hra sa podobá na kreslené adventúry, animované filmy či komiksy. Dobre sa na to celé pozerá, či už sa jedná o pekné mapy ostrovov, po ktorých sa s postavami pohybujete alebo samotné obrazovky, či už bojové alebo tie príbehové. Hra je vlastne tým istým ako prvý diel, len na nej vidno väčší rozpočet. Hlavnou postavou je Viktória, ktorá miluje tajuplné expedície a na jednej takej objaví v Atlantiku ostrov, ktorý by tam vôbec nemal byť a podobných ostrovov je viac, ktoré sa objavujú a potom následne miznú. Samotná Viktória sa zúčastňuje len hlavných príbehových expedícií, inak ju stretnete len vtedy ak k nej pôjdete na návštevu v Paríži, ktorý slúži ako vaša domovská základňa, do ktorej sa vždy po úspešnej expedícii vraciate. Tu viete verbovať nových členov vašej expedície, ktorí sú rozdelení do viacerých kategórií, či už je to lovec, vojak, kartograf či lekár. Ďalej si tu viete vybrať svojho sponzora, ktorý vám dá nejaké špeciálne bonusy, či predmety a môžete si u neho potom upgradovať napríklad zbrane. Sponzorov je tak isto viacero, jedná o Edisonove laboratóriá, Akadémiu Taishi, kráľovskú Avalon Society a podobne. Každá vám ponúka niečo iné. Následne si pred plavbou vyberiete cieľ vašej expedície, napríklad objaviť zlatú pyramídu, nájsť relikviu, strateného dobrodruha alebo bájneho tvora. Expedície sa líšia poslaním, prostredím a náročnosťou. Pred expedíciou si ešte musíte doplniť výbavu. Jedná sa hlavne o jedlo a pitie, ktoré vám po použití pridáva výdrž a máte tak viac krokov, ktoré sú potrebné pri potulkách po ostrovoch. Okrem toho sa však zíde kopa iných predmetov, či už sa jedná o dynamit, s ktorým viete odpáliť skaly a vďaka tomu ušetriť kroky (dni) alebo o nástroje na lezenie a podobne. Dôležité sú aj zbrane, ak by sa to náhodou celé na expedícii zvrhlo. Nuž a potom hor sa do dobrodružstiev!

Tie sa začínajú priplávaním na ostrov, ktorý vidíte z vtáčej perspektívy. Po ostrove sa pohybujete podobne ako napríklad v kultovej ťahovej sérii Heroes of Might & Magic. Mapa ostrova sa vám postupne odhaľuje ako putujete ostrovom, každý váš ťah má znázornené, koľko vám to zaberie celkových bodov (v čom sú zahrnuté dni, jedlo, vysilenosť…). Musíte na tie body dávať pozor a priebežne si ich dopĺňať, ak sa vám to totiž vymkne z pod kontroly, nedopadne to pre vašu expedíciu dobre. Ostrovy sú náhodne generované, čo znamená, že hlavne terén bude zakaždým vypadať trochu inak a rozmiestnenie bodov na mape bude tiež na iných miestach. Na každom ostrove máte svoj cieľ, no okrem toho sa tam nachádza aj viacero iných a voliteľných bodov. Či už sú to zvieratá alebo bájne bytosti, ktoré môžete uloviť alebo si skrotiť, no nemôžete preceniť svoje sily, napríklad také ulovenie slona dá pekne zabrať a ak nemáte dosť skúseností, tak vám zabije celú družinu. Na ostrovoch stretávate aj domorodé civilizácie či prehľadávate tábory iných expedícií. S domorodými kmeňmi môžete obchodovať a vymieňať si vybavenie. Po mape nájdete aj zákutia, pri ktorých si môže vaša družina dočerpať zásoby a sily. Veľakrát sa nevyhnete ani boju, ktorý je založený na náhodnom systéme hodu kociek. Každý váš člen expedície má iné špeciálne schopnosti, niekto dokáže uzdravovať, iný zasa dodáva druhým postavám silu a podobne. Veľakrát to záleží aj na náhode, lebo ak hodíte dobre a zobrazia sa vám fajn útoky, boj vyhráte jednoduchšie a rýchlejšie, ak však nemáte šťastie, poriadne sa zapotíte. Bojovať budete proti rôznym živočíchom, či už reálnym, vymysleným alebo vyhynutým a bojové strety budú aj proti iným civilizáciám. Celé to má takú dobrodružnú atmosféru záhadných expedícií, pri ktorých dopredu neviete, čo vás bude na ostrove čakať. Síce je to už potom po pár hodinách mierne stereotypné, no vypadá to pekne a aj sa to príjemne hrá. Zo začiatku hry si treba na všetky tie možnosti a štýl hrania zvyknúť, no po pár navštívených ostrovoch už budete ako ryba vo vode.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: PC (Switch, PS4 a Xbox verzie prídu neskôr v tomto roku)

Žáner: 2D ťahová stratégia.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

 

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Curious Expedition 2 je návyková ťahová stratégia. Je to taký mix viacerých herných prvkov, ťahové boje, RPG prvky (výbava, levelovanie postáv), rogue-like prvky ako náhodne generovaný terén či náhodné hádzanie kockami pri bojoch a všetko to k sebe pekne sedí. Všetko sa to odohráva v prepracovanej kreslenej 2D grafike, na ktorej vidieť množstvo roboty. Ak máte chuť na dobrodružné expedície po tajúplných ostrovoch a máte radi 2D kreslenú grafiku, Curious Expedition 2 sa vám určite bude páčiť.

Autor – Rado