Edícia ERB (edícia vyhradená súčasnému frankofonnému komiksu) sa utešene rozrastá a je to úžasné, keď si zoberieme, že ešte pred pár rokmi to tu mali európske komiksy veľmi ťažké a okrem edície MDEK (majstrovské diela európskeho komiksu) od Crew tu takmer žiadne iné nevychádzali. Vybíral si však ide svoje a dovolím si povedať, že aj úspešne. Samozrejme sú komiksy, ktoré sa predávajú horšie, ale sú aj také, ktoré sú už vypredané alebo sa čoskoro vypredajú. Momentálne tu máme 35. knihu z obľúbenej edície ERB a tým je westernové pokračovanie príbehu Wild West 1 a 2 od autorov Thierry Gloris (scenár) a Jacques Lamontagne (kresba). Prvá kniha u nás vyšla v roku 2022 a odvtedy vyšli vo Francúzsku ďalšie dva diely. Momentálne sme ich však dobehli a u nás je vydanie tiež aktuálne, čo je skvelá správa. Mám rád, keď u nás vychádzajú aj aktuálne komiksy a nemusíme tak čakať na aktuálne príbehy. Vybíral je veľký fanúšik Lamontagneho kresby a prvý Wild West sa u nás predáva veľmi dobre a preto s kúpou veľmi neváhajte, Vybíral dotisk/dotlač nerobí. Tretia kniha tohto príbehu obsadila v hlasovaní v TOP100 komiksoch za rok 2022 pekné 32. miesto a štvrtá kniha obsadila v roku 2024 ešte krajšie 23. miesto. Máme tu teda aktuálne pokračovanie príbehu legiend divokého západu akými sú Divoký Bill a Calamity Jane, čo sú hlavné postavy príbehu.
- Thierry Gloris – autor scenára.
- Celá obálka komiksu.
- Jacques Lamontagne – autor kresby.
Divoký Bill čelí prvému sériovému vrahovi vo svojom živote a Calamity Jane sa chce pomstiť za smrť svojho indiánskeho manžela. Problém je, že sa chce pomstiť práve Billovi. Má však značné psychické problémy a aj nemalý problém s alkoholom. Naopak Divoký Bill má zase plné ruky práce so záhadným vrahom, všetky stopy totiž ukazujú na indiánov a komunita v mestečku je už poriadne nervózna a chce indiánov vyzabíjať, ako keby to nestačilo, tak Bill do svojho tímu prijme aj černocha, čo vzbudzuje tiež veľkú vlnu nevôle. Príbeh je rozhodne veľmi pútavý a založený na reálnych udalostiach. Postavy sú zaujímavé a celé to je veľmi kvalitne napísané. Tretia kniha nazvaná Řada skalpú má veľmi pomalé tempo, ale rozhodne nie nudné. Príbeh je tu dobre vystavaný a je to skôr taká detektívna zápletka, no v štvrtej knihe nazvanej Bláto a krev sa to potom celé poriadne rozbehne a aj akcie je tu celkom dosť. Naviac tá akcia je vo viacerých scénach veľkolepá. Nechcem tu veľmi nič prezrádzať, ale tvorcovia si pripravili naozaj nápadité scény a k výraznému slovu sa dostanú aj indiáni či lokomotíva. Naviac sa pripravte na drsný western a dôjde napríklad aj na odrezaný penis napchatý do úst a samozrejme skalpy. Scenár od Glorisa som už pochválil, no absolutórium si zaslúži aj Lamontagne za svoju krásnu kresbu plnú detailov. Kým prvá kniha je rozkúskovaná hlavne do malých panelov, lebo sa tam odohráva veľa konverzácií a je tu veľa pohľadov do tvárí postáv, tak druhá kniha ponúka už aj viaceré scenérie na väčších paneloch. Kresba je naozaj krásna a dúfam, že tu od Lamontagneho dostaneme v budúcnosti viac komiksov.
Westerny sú u nás celkovo populárne v posledných rokoch, čo pociťuje aj Vybíral vo svojej ERB edícii, kde práve westerny patria k najpredávanejším komiksom. Doteraz nechápem, ako sa tunajšie nakladateľstvá tak veľmi mohli westernov obávať, veď na westernoch tu vyrastali celé generácie. Ak teda máte chuť na kvalitný western, určite sériu Wild West z ERBu nevynechajte a príbeh mimochodom nie je stále ukončený a bude pokračovať minimálne v ďalšom dvoj príbehu na ktorom už autori pracujú. Určite svoju pozornosť zamerajte aj na ďalšie kvalitné westerny ako sú Texaský Jack, Go West Young Man, Indiáni či Hvězda pouště. Len dlho neváhajte, lebo také skvelé kúsky ako sú Sykes alebo Až do posledního sú už dávno vypredané.
Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke verneovky.cz
↓
KUPUJTE TU
↑
Počet strán: 100
-
Väzba: Tvrdá
Jazyk: Český
Scenár: Thierry Gloris
Kresba: Jacques Lamontagne
Preklad: Zbyněk Froněk
Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral
Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral
Hodnotenie
Wild West 3 a 4 pokračujú vo vysoko nastavenej kvalite predošlých dvoch dielov a znovu dostávame vydarený príbeh s legendami divokého západu akými sú Divoký Bill a Calamity Jane. Lamontagneho kresba je úchvatná a hlavne v druhej polovici knihy predvádza luxusné scenérie či akčné scény. Jeden z najlepších komiksových westernov, aké u nás vyšli a ak ste fanúšik, séria Wild West je jednoducho povinnosť.
Autor – Rado